Brexit: turistáskodni és dolgozni is bonyolultabb lesz az Egyesült Királyságban
A Brexit sok változást hozott az EU és az Egyesült Királyság életében, ami egyben azt is jelenti, hogy a szigetországban élő magyaroknak és a leendő turistáknak is alkalmazkodnia kell az új helyzethez. A londoni magyar nagykövetség egy online fórum keretében ismertette a legfontosabb időpontokat és hozzájuk tartozó változásokat, a Magyar Nemzet számolt be az eseményről.
Jelenleg az utazni vágyó britek számára a május 17-i dátum egy mérföldkő, hiszen Boris Johnson vezette kormány erre az időpontra ígérte az utazási korlátozás megszűntetését.
Ha dolgozol
Egy másik fontos időpont azokat az uniós állampolgárokat érinti, akik a brexit után is a szigetországban szeretnének élni és dolgozni. Akik 2020. december 31. – vagyis a brexit utáni átmeneti időszak lejárta – előtt életvitelszerűen az Egyesült Királyságban éltek, továbbra is maradhatnak, feltéve, ha ezt aktívan kérelmezik. Ők június 30-ig nyújthatják be a letelepedés iránti kérelmüket.
Aki már legalább öt éve a szigetországban él, teljes jogú letelepedési státusért folyamodhat.
A szabályozás érdekessége, hogy az ilyen státussal rendelkező szülő oda született gyermeke automatikusan brit állampolgár (is) lesz.
Akik öt évnél rövidebb ideje tartózkodnak az országban, előzetes letelepedési engedélyt kérhetnek, ami öt év után lejár. Ekkor ők is már kérelmezhetik a teljes jogú letelepedett státust.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a teljes jogú letelepedett státus öt év folyamatos távollét esetén megszűnik, és bűncselekmény elkövetése esetén is visszavonható.
Fontos információ az is, hogy azok a magyar állampolgárok,
akik brit egészségbiztosítással rendelkeznek, a brexit után is jogosultak magyarországi sürgősségi ellátásra.
Ez azonban nem egyenlő a teljes körű ellátással, de ez a kilépés előtt sem volt másként. Az a szabály sem változott, hogy egy polgár egyszerre csak egy állam egészségbiztosítási rendszerében lehet biztosított.
Mivel az Egyesült Királyságban nincs személyi igazolvány, a letelepedett státus igazolására sem adnak ki hivatalos dokumentumot. Azokban a helyzetekben, amikor erre szükség van, például munkavállalás, online ellenőrzik majd az illető státusát.
Kumin Ferenc nagykövet elmondta, hogy
eddig közel száznegyvenezer magyar állampolgár adta be a letelepedési kérelmet,
de vélhetően ennél jóval magasabb lesz a végleges szám. Akik még nem adták be a kérelmet, őket sürgeti a határidő, hiszen a helyi hivatalos okiratok mellett a magyar okányoknak is érvényesnek kell lennie.
Ha hazaköltözöl
A fórum szervezői azokra is gondoltak, akik akár a brexit, akár bármilyen más okból a hazaköltözés mellett döntöttek. Ezekben a szabályokban kevesebb változást hozott a brexit, a legnagyobb különbség talán az, hogy vámhatár létesült az Egyesült Királyság és az Európai Unió, s benne Magyarország között. A hazatelepülők vámmentesen hozhatják haza a személyes vagyontárgyaikat, amennyiben egy évnél tovább éltek a szigetországban. Szintén hasznos információ, hogy a csok igénybevételére jogosultak esetében az előírt társadalombiztosítási időszakba a brit biztosítást is beszámítják, így ők is jogosultak a családi otthonteremtési kedvezményre.
A nagykövet kihangsúlyozta, hogy akik a brexit után terveznek munkát vállalni vagy letelepedni az Egyesült Királyságban, új szabályozásra kell számítaniuk.
„Fő szabály az, hogy minden sokkal nehezebbé válik”, mondta Kumin.
Ha utazol
Egy brit bevándorlási szakjogász is szót kapott a fórumon, aki elmondta, hogy az új évvel az EU és a Egyesült Királyság között megszűnt a szabad munkaerő-áramlás. Ez azt jelenti, hogy turistáskodni lehet, dolgozni viszont csak külön procedúra után lehet.
Jó hír a magyar utazóknak, hogy turistaként továbbra is vízum nélkül lehet beutazni, de az itt-tartózkodás ideje nem haladhatja meg a hat hónapot.
Ezidő alatt pedig nem lehet munkát vállalni. Jelenleg a magyar személyigazolványt is elfogadják a határon, de ez is meg fog változni.
Október 1-jétől csak érvényes útlevéllel léphetünk be az Egyesült Királyságba, ez alól nem lesz kivétel.
Amennyiben valaki turistaként állásajánlatot kap egy magyar állampolgár, előbb el kell hagynia a szigetországot, majd hazájából kérelmezheti a munkavállalásra jogosító vízumot. A legtöbb esetben a kérelem elbíráslásánál alapfeltétel az angolnyelv-tudás igazolása.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban